Dywany w jadalni

Jadalnia to jedno z tych pomieszczeń, które nie znajduje się w każdym domu. Jej obecność uzależniona jest od metrażu naszych mieszkań. Ale kiedy już jesteśmy jej właścicielami, chcemy aby stała się ona sercem i wizytówką domu. Miejscem, do którego chętnie powracać będą nasi goście. 


Jadalnia to zazwyczaj przestronne wnętrze, w którym główną rolę odgrywa duży stół wokół którego zasiąść może szerokie grono naszych najbliższych. Aktualne trendy w wyposażaniu wnętrz podpowiadają, że stół koniecznie musi być wykonany z litego drewna, najlepiej sprawiającego wrażenie nieobrobionego, zupełnie naturalnego. Takiego, na które patrząc będziemy widzieć jego historię i historie jego codziennych użytkowników. Kształt stołu uzależniony jest od wielkości jadalni. Jeżeli jesteśmy właścicielami przestronnej i jasnej jadalni, to warto zdecydować się na okrągły stół, który rozłożony zamieni się w owalny. 

 

Na znacznie więcej fantazji niż przy wyborze stołu, możemy pozwolić sobie podczas kompletowania krzeseł. W nowocześnie urządzonych wnętrzach można zobaczyć krzesła, które choć z pozoru zupełnie nie współgrają ze stylistyką stołu, tworzą spójną całość i nadają wnętrzu charakteru. Nierzadko można spotkać się również z wnętrzami, gdzie każde krzesło pochodzi z innej kolekcji, a mimo to wciąż stanowią udaną kompozycję.

 

Wśród dodatków, które znajdują swoje miejsce w jadalniach niewątpliwie wyróżniają się designerskie lampy, zawieszone w centralnym miejscu nad stołem. Posiadając ciekawe, wyraziste kształty i oryginalne kolory ocieplają pomieszczenie i przyciągają uwagę. Coraz rzadziej spotykane są malownicze obrazy - jeśli już coś pojawia się na ścianach, to raczej są to modne ilustracje i plakaty. 

 

Duży wpływ na to, w jaki sposób prezentuje się jadalnia ma podłoga oraz to, co się na niej znajduje. Drewniane podłogi, na tle których kontrastuje drewniany stół to must have. Jednak aby uniknąć wrażenia surowości, podłogę warto częściowo przykryć dywanem. Można go umiejscowić bezpośrednio pod stołem, jednak jego rozmiar musi być wtedy na tyle duży, aby po odsunięciu krzeseł biesiadnicy nie zaczepiali o jego brzegi. Inna możliwość to położenie go w taki sposób, by sąsiadował z częścią jadalnianą i wydzielał dodatkową część pomieszczenia. 

 

Wzór na dywanie, który znajduje się w jadalni powinien być stonowany i wprowadzający do pomieszczenia przyjazną, spokojną atmosferę. Dobrze sprawdzą się dywany z wzorami, które inspirowane są trendem used look. Lekko postarzone, z wyraźnymi przetarciami będą ciekawie współgrały z wnętrzem urządzonym w każdym stylu. Propozycją do jadalni może być dywan MELAR z kolekcji Agnella, którego wzór inspirowany jest betonem i klimatem wnętrz loftowych. Gra świateł polegająca na delikatnych, płynnych przejściach od jaśniejszych do ciemniejszych odcieni kolorów, to obok rzeczywistego odwzorowania faktur podstawowy zabieg mający podkreślić „sztuczne zużycie” dywanu. W podobnej charakterystyce utrzymany jest dywan SONKARI. Nawiązujący do historycznego ornamentalnego wzornictwa również stylizowany jest na lekko zużyty. 

 

Ciekawym rozwiązaniem może być również dywan w naturalnych kolorach ziemi, z delikatnymi motywami roślinnymi lub geometrycznymi. Tradycyjnie stosowane na wzorach dywanów motywy roślinne są uniwersalnym wyborem, który będzie pasował do wnętrza w każdym stylu. Przykładem może być dywan VENUS Agnelli, którego centralnym elementem jest ozdobna rozeta i ozdobne ornamenty. Jasne, beżowe odcienie dywanu wnoszą do pomieszczenia powiew świeżości i optycznie je powiększają. Do dużych, przestronnych jadalni warto wybrać dywan o bardziej strojnym i ciemniejszym wzorze, który będzie jej oryginalnym uzupełnieniem, jak na przykład dywan EGON. 

 

Kontakt:

Karolina Gajewska

Profundo PR

tel. (22) 692 16 08

e-mail: k.gajewska@profundo.pl  

 

 

Fabryka Dywanów AGNELLA S.A.

ul. Gen. Władysława Andersa 42

15-113 Białystok

tel. +48 85 67 52 551

www.agnella.pl

Bezpłatna infolinia konsumencka: 800 12 70 74 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 16:00)